Quantcast
Channel: svemir – Z NET
Viewing all articles
Browse latest Browse all 37

Guinnessova knjiga intergalaktičkih rekorda: Koji planeti pomiču granice u Svemiru?

$
0
0

Posljednjih 50 godina sve bolje upoznajemo svoje svemirske susjede.

Stručnjaci su u tom prostranstvu pronašli velik broj planeta, a neki od njih imaju zadivljujuće karakteristike, vrijedne spomena u intergalaktičkoj verziji Guinnessove knjige rekorda. Naprimjer, najbrži pronađen planet, SWEEPS-10, koji oko svojeg sunca kruži na udaljenosti tri puta većoj no Mjesec od Zemlje, što rezultira time da dan traje samo deset sati. Ili možda najveći planet poznat ljudima, TrES-4, koji je 1,7 puta veći od najvećeg planeta našeg sustava, Jupitera. Ovaj bi se planet mogao svrstati i u kategoriju najčudnijeg, obzirom da je toliko lagan da bi na vodenoj površini plutao bez problema.

 

Koliko je najstariji planet stariji od Zemlje?

Popis “posebnih” planeta sastavila je stranica Space.com, a novootkrivene karakteristike Svemira stalno mijenjaju ljudska poimanja fizike. Primjerice, planet Methusela (ili pravim imenom PSR B1620-26 b) najstariji je otkriven planet, jedan od djedova Svemira, koji je nastao prije otprilike 12,7 milijardi godina što ga čini osam milijardi godina starijim od Zemlje.

Njegovo otkriće 1993. godine promijenilo je naučene postavke o formiranjima planeta, sugerirajući da postoji mnogo starijih koji se tek trebaju otkriti, što ujedno povećava i mogućnost otkrivanja života u Svemiru. Methusela je nastala samo dvije milijarde godina nakon Velikog praska. Na drugom kraju iste ljestvice nalazi se najmlađi planet koji još nema ni ime, a star je manje od milijun godina i kruži oko zvijezde Coku Tau.

 

Najtopliji i najhladniji planet

Najtopliji otkriven planet je WASP-12b, čija temperatura nadmašuje one u Sahari za otprilike 2200 stupnjeva Celzija. On bi se također mogao natjecati i za titulu najvećeg obzirom da je nešto manje od dva puta veći od Jupitera. S WASP-12b-a uvijek se možete otići rashladiti na OGLE-BLG-390L gdje je temperatura na površini -220 stupnjeva Celzija, a ovaj planet koji ima pet puta veću masu od Zemljine te je jedan od najudaljenijih otkrivenih, otprilike 28,000 svjetlosnih godina od nas.

Jedan koji je vrlo blizu, Epsilon Eridani, na udaljenosti od samo 10,5 svjetlosnih godina, mogli bismo vrlo skoro gledati kroz teleskope, kao što činimo sa svojim solarnim susjedima. I dok su vrlo male vjerojatnosti da na njemu pronađemo život (udaljenost od sunca sugerira da mu se vodene površine smrzavaju), očekuje se da postoji još planeta u tom solarnom sustavu koje vrijedi istraživati.

 

Zemljoliki planet

A kao posljednji na popisu našao se najmanji planet koji su Zemljani otkrili. Kepler-10b samo je 1,4 puta veći od Zemlje i udaljen otprilike 560 svjetlosnih godina, a otkriven je 2011. godine. Dovoljno blizu svom suncu da mu se vode ne smrzavaju i dovoljno daleko da ne “zakuhaju”, Kepler-10b je prvi potvrđeni “zemljoliki” planet koji kruži oko svoje zvijezde van našeg solarnog sustava.

 

Viewing all articles
Browse latest Browse all 37

Trending Articles


Zabranjena jabuka 64. I 65. epizoda!


KENO SISTEM 15,4,4,10


Napusteni andjeo - epizoda 156


Ludi od ljubavi - epizoda 4


Folk - epizoda 3


Vrati moju ljubav - epizoda 22


Bolji zivot - epizoda 47


Martina Sedlić


Kradljivac srca - epizoda 52


Magicna privlacnost - epizoda 56



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>